Sayfalar

26 Eylül 2010 Pazar

6. Haftanın Ardından Galatasaray

Çok sıkıntılı geçen 6 haftanın ardından sezon başını çok çok kötü değerlendiren takımımızın yavaş yavaş toparlanmaya başladığını görüyoruz. Berbat geçen hazırlık döneminin bize maliyeti hafta sonu elalemin takımlarını izlemek zorunda kalmamız oldu. Ben bu takımı sezon sonunda şampiyon bile olsa affetmeyeceğim. Ama takımın giderek daha iyi top oynamaya başlayacağı da gözüküyor. İzlediğim maçlar sonrasında tüm oyuncuların sağlıklı ve formda olması durumunda takımın sahaya aşağıdaki ilk 11 ve dizilişle yayılması gerektiğini düşünüyorum. Bu takımın kesinlikle ligin en büyük şampiyonluk adayı olduğundan eminim.

-------------------Baros-------------------
-------------(Mehmet Batdal)-------------
Arda---------------------------------Elano
(Kewell)-----------------------------(Pino)
-----------------Misimovic-----------------
---------------(Emre Çolak)---------------
--------Cana-----------------Ayhan---------
-------(Sarp)----------------(Barış)--------
Insua----------------------------------Sabri
(Çağlar)----------------------------(Serkan)
-----------Servet------------Neill------------
----------(H.Balta)--------(G.Zan)-----------
---------------------Ufuk---------------------
-------------------(Aykut)--------------------

Yukarıdaki 22 oyuncunun dışında;

23- GK: Emirhan
24- DC: Ali Turan
25- MC: Musa
26- AMR\L: Aydın
27- AMR\L: Serdar

Teker teker mevkileri değerlendirmek gerekirse;

*Forvet:
- Baros: Ligin en iyi forveti bizde Baros hakkında kimsenin kafasında soru işareti olduğunu sanmıyorum.
- M.Batdal: Ligin en önemli gelecek vaad eden forveti Sercan ise ikincisi Batdal'dır. Akıllı olur da çok çalışırsa karşımızda yerli bir Ibrahimoviç var.

*Sol açık:
- Arda: Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan açık ara en iyi oyuncu. Fazla bişey söylemeye gerek yok.
- Kewell: Bir dünya starı. Her maç 20-30 dk. %100 oynasın başka bişey istemiyorum ondan.

*Sağ açık:
- Elano: Takımda şu anda bu pozisyonu ondan daha iyi oynayacak kimse yok. Kesinlikle kazanılması ve ilk 11'e monte edilmesi lazım. Dünya çapında önemli bir oyuncu olduğunu unutmamak lazım.
- Pino: İlginç bir oyuncu. Bence Arda ve Elano ile başlayan ilk 11'in oturaklı oyununun çözemediği ya da çözüp farkı bulduğu maçlarda 20-30 dk. oynatılması büyük fayda getirir. Ama ondan Keita olmasını bekleyen çok yanılır. O çapta bir oyuncu değil.

*Oyun kurucu:
- Misimoviç: Fazla söze gerek yok. Henüz bir şey verememiş olması dünya çapında bir oyuncu olduğu gerçeğini değiştirmez. Her maçın son 20-30 dakikasında temposunu kaybedecek Arda-Misimoviç-Elano üçlüsünü Kewell-Sarp-Pino üçlüsüyle değiştirerek tam anlamıyla 4-3-3'e geçip hem defansif güvenliği sağlamalı hem de hızlı çıkışlarla farkı artırmaya gitmeliyiz.
- Emre Çolak: Akıllı olup, çok çalışıp kendini geliştirmezse yok olur gider. Benim Çolak'la ilgili beklentilerin eskisine oranla çok küçüldü. Bence burada sadece adı yazıyor. Yoksa gerçek bir alternatif değil.

*Orta Saha:
- Ayhan: Malesef mevcut kadro içinde oynayabilecek en kaliteli ve hazır oyuncu. Mutlaka gelecek için yerine birisi hazırlanmalı.
- Barış: Malesef mevcut kadro içinde bu pozisyonun en mantıklı alternatifi. Bu pozisyon takımımızın en zayıf noktası. Mutlaka bir çözüm üretilmeli.

*Defansif Orta Saha:
- Cana: Kilolarını verdi. Yavaş yavaş forma giriyor. Takımın değişmezi olacağından hiç şüphem yok.
- Sarp: Yetenekleri sınırlı olmasına rağmen özverisi ve enerjisiyle önemli bir rotasyon oyuncusu. Her maçın 20-30 dakikasında sahaya sürmek lazım.

*Sol Bek:
- Insua: Şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla çok önemli bir oyuncu değil. Düz ve garantici bir oyuncu. Eğer elinden gelen buysa kesinlikle bonservisine para verilmemeli. Ama bu sezon bizi idare eder.
- Çağlar: Akıllı olup Insua'yı kesmesini bekliyorum. Umarım becerebilir.

*Sağ Bek:
- Sabri: Kimsenin beğenmediği Sabri Türkiye'de dünya standartlarında bir çok özelliğiyle 3-5 oyuncudan biri. Gökhan Gönül'ü alamayacağımıza göre Sabri'den daha iyisini bulmamız imkansız. Sabri üzerinde dönen tartışmaların tamamen bitmesi gerektiğini düşünüyorum.
- Serkan: Eline geçen fırsatı çok iyi değerlendirdi. Bize geldiğinde Türkiye'nin gelecek vaad eden en önemli gençlerinden biriydi. Umarım bu çizgisini devam ettirir.

*Defans:
- Servet: Sabri için olduğu gibi Servet için de tartışma derhal bitmeli. Memlekette daha iyisi var da benim mi haberim yok.
- H.Balta: Berbat başladığı sezona rağmen çok önemli bir kadro alternatifi olduğunu düşünüyorum. Toparlayacaktır. Ama formsuzluğunun bize bedeli çok ağır oldu. Onu hiç affetmeyeceğim.

*Defans:
- Neill: Fazla söze gerek yok. Yeri garanti.
- G.Zan: Bu sezon son şansı. Sakatlanmaz ve sıra geldiğinde işini iyi yaparsa kalır. Yoksa seneye Sivas'a gider.

*Kaleci:
- Ufuk: Çok çok çok fazla eksiği var. Çok çok çok fazla çalışması lazım. Yönetim bir karar aldı ve sezon sonuna kadar kale onun. Sayısalı tutturmaktan daha büyük bir şans geçti eline akıllı olsun, hayatını kurtarsın. Ama ben henüz güvenmiyorum.
- Aykut: Bir adam bu saatten sonra kaleci olmaz.

*Diğerleri:
- GK: Emirhan: İzlediğim 1 hazırlık maçında çok beğendim. Aykut'tan iyi kaleci.
- DC: Ali Turan: Bol bol tribünde oturur. Gerektiğinde 10 üzerinden 5,5'luk oynar.
- MC: Musa: Hiç bir fikrim yok bu oyuncu hakkında.
- AMR\L: Aydın: Bu sene biraz kıpırdanıyor ama ondan çok daha fazlası bekleniyor. Bu sene son şansı.
- AMR\L: Serdar: Onun yerinde ben olsaydım şimdi Premier Lig'te oynuyordum. Bir insan sahip olduğu yeteneği bu kadar mı çarçur eder. Keyfi bilir.

1 yorum:

can esmer dedi ki...

Yazıyı tümüyle okudum güzel bir inceleme olmuş ama Insua konusunda hiç katılmıyorum. Bence bu sistemde tam da ihtiyacımızı giderebilecek bir oyuncu. Her pozisyonda savaşıyor. Hızı ve çabukluğuyla hem ofansa hem de defansa ciddi katkıda bulunuyor. Sol ayağı zaten mükemmel ve dikkat ettiysen sağ ayağı ile de düzgün paslar verebiliyor. Ortaları düzgün ve sert. Bunun dışında yaşına rağmen tecrübeli diyebiliriz. Bence kesinlikle 3.5M euro verilmeli. Sabri de takıma geldiğinde rakip savunmacılar koşmaktan ölecek. Bir yandan sabri bir yandan insua çok kondisyonlu oyuncular ve ikiside çok çalışkan ve yıpratıcı..Bence daha iyisi olmaz. Eğer bu İnsua Hakan Balta dan kötü diyorsan ben de iddia ediyorum bu çocuk çok rahat İngiltere Premier League de 10 sene oynar. Ayrıca demiştim. Makukula değil Baros tur bu sene kralımız...