Sayfalar

7 Ağustos 2009 Cuma

Galatasaray vs. M.NetenyaDün çıplak gözle izledim. Skor çok güzel olsa da bazı gerçekleri görmek lazım.Nonda maça tutuk başladı. Bu kadar uzun zamandır gol atamayan bir forvetten de başka türlü başlaması beklenemezdi. Fakat maçın ilerleyen bölümlerinde açıldı ve gollerini attıkça rahatladı. Bir forvet için en önemli şey özgüven. Nonda bu maçta özgvenini geri kazandı. Ayrıca fizik olarak geçen seneden çok daha iyi durumda. Bence kadrodaki yerini 1 sene daha koruyabilir. Baros’un alternatifi olarak ideal oyuncu. Bu bölgeye transfere ihtiyacımız yok.


Maçın tartışmasız yıldızı Aydın. Aynen devam etmesi lazım. Solda başladı sağda bitirdi. Her iki kanatta da etkiliydi. Yerini alan Kewell ve yerine geçtiği Keita için birşey söylemeye gerek yok. Serdar’ı da bu üçlüye eklediğimizde kanatları bu 4’lü zaman zaman Arda ve Elano’nun da desteğiyle rahatlıkla götürürler. Bu mevkilere de transfere ihtiyaç yok.


Arda Turan bu takımın süsü. Ivan Rakitić, Luka Modrić gibi oyucuların kesinlikle çok üstünde. Sanırım en fazla iki sezon daha izleyebiliriz onu Türkiye'de. Sonrasında umarım bordo mavi forma içinde ilk 11’lerde izleyebiliriz. Bu sebeple Arda’nın gidişine hazırlıklı olmalıyız. Kadroya baktığımızda onu yedekleyecek bir oyuncumuz yok. Sezer Öztürk transferini bu bağlamda çok önemli buluyorum. Umarım gerçekleşir.
Arda’nın yanında bence Frank’ın basın toplantısında iki anahtar oyuncusundan biri olarak ilan ettiği Elano oynayacak. Elano’yu henüz izleyemedik. Umarım beklentileri karşılar. Onun alternatifi de Ayhan. Dün maçta yine çok güzel ters toplar attı. Ben Ayhan’a güveniyorum. Buraya transfer ihtiyacı yok.
Gelelim Tobias’a. Tobias dün iyi oynadı. Eğer sakatlık olmazsa oynar. Bu bölgede Topal ile aralarında kıyasıya bir rekabet yaşanacak. Topal dinamizmi ile Tobias ise oyun zekasıyla öne çıkıyor. Dün gördüğüm Tobias’ın pas verdiği her oyuncunun boşalttığı mevkisini nasıl ustalıkla doldurduğuydu. Sarp bu bölgenin çok çok iyi bir alternatif oynucusu olarak kenarda bekler. Gözüken eğer sakatlık belası olmazsa bu bölgeye transfer ihtiyacımız olmadığı.
Ancak Topal ve Tobias’ın sakatlık geçmişine baktığımızda Marco’nun transferi uygun bir rakama gerçekleştirilebilirse mantıklı olur. Marco orta sahanın önüde de kullanılabilir. Dolayısıyla transferi çok önemli bir kadro derinliği sağlar.

Dün attığı iki gole ve sergilediği enerjik futbola rağmen Barış’ın bu sistemin kurbanı olacağını düşünüyorum. Dün kurulan pas bağlantıları sırasında dikkatimi çeken Barış’ın hızlı ve akılcı pas trafiğine uyum göstermekte ne kadar zorlandığıydı. Tüm dinamizmine rağmen bence orta saha seçiminde Barış en son seçenek olacak. Fakat çok hırslı ve disiplinli bir oyuncu olan Barış bunu kesinlikle hazmetmeyecek ve kendini geliştirmek için deli gibi çalışacaktır. Belki de önümüzdeki sene bambaşka bir Barış izleriz.
Takımın en formsuz oyuncusu Hakan Balta. Kısa sürede kendisini toparlaması lazım çünkü ona çok ihtiyacımız var. Alternatifi olan Alpaslan ve Volkan hakkındaki karar dikkatle verilmeli. Zira bu bölgede idareten dahi oynayabilecek başka bir oyuncumuz yok.
Uğur konusunda objektif olamıyorum. Hiç adetim değildir ama bir alışveriş merkezinde falan tesadüfen görsem sarılır öperim ben bu çocuğu. Maç yapmaya ihtiyacı var. Ama futbol bilgisinden ve ayağına hakimiyetinden hiç şüphem yok. Dün tüm defans 4’lüsünün en teknik en akıllı adamdı. Sabri’nin kontrolsüz gücü Frank’ın hocalığı sayesinde kontrol altında alınabilirse ben bu ikiliye bu sene güvenmek gerektiğini düşünüyorum. Serdar Kurtuluş kadroda kendisine yer bulamaz. Tecrübe kazanacağı ve düzenli olarak sağ bek oynayabileceği bir yere kiralanmalı.

Gelelim en tartışmalı yere defans göbeğine. Dün oynayan Emre&Emre ikilisi son Avrupa Şampiyonası’nda Milli Takımda birlikte oynamış bir ikili. Ülke standartlarına göre iyiler. Bu ikili bile Galatasaray'ı Türkiye Süper Ligi şampiyonluğuna taşıyabilir. Önlerindeki Servet&Gökhan ikilisi daha da iyiler. Fakat bu 4 milli stoperin futbol akıllarını toplasanız bir Tobias etmezler. Dolayısıyla bu bölgeye bir futbol aklı transfer etmeliyiz. Bu oyuncu kesinlikle sıradan bir oyuncu olmamalı. Elano gibi kimsenin itiraz edemeyeceği biri olmalı. Eğer sıradan birini alacaklarsa hiç almasınlar çünkü diğer oyuncular arasında huzursuzluğa sebep olur. Ayrıca eğer mümkün olabilirse bu oyuncu gereğinde sağ bek, gereğinde sol bek oynayabilecek biri olmalı. Tabi dünyada böyle bir oyuncu var mı onu da bilmiyorum. Yani istediğim Popescu'nun futbol aklına ve Filipescu'nun çok bölgeli oyun yapısına sahip olsun. Neyse biraz şimardım galiba.


Leo Franco kalede güven veriyor. Ancak iki şeye ihtiyacı var. İlki birisinin ona nasıl yumruk show yapılacağını göstermesi gerekiyor. İkincisi ise önündeki oyuncularla iletişimini geliştimesi lazım. Dün bazı posizynlardaki telaşlı görüntüsü defans bloğuyla uyumsuzluğundan kaynaklandı kanaatindeyim. Leo uzun topları bile pas verircesine kontrollü oynayabiliyor. Ben beğendim fakat zamana ihtiyacı var. Aykut ve Orkun ise Galatasaray'da oynayacak potansiyele sahip değiller. Dolayısıyla A Milli Takım seviyesine çıkmış gencecik bir çocuk olan Ufuk Ceylan'ın transferini önemsiyorum.

Sonuç olarak benim kafamda şekillenen kadro şöyle:Buna göre kadroya giremeyen pek çok oyuncudan en dikkat çekici olanı Emre Aşık. Profesyonlliğine şapka çıkardığım Emre 26+1 kontenjanından kadroda tutulabilir.

Serkan Çalık, Serkan Kurtuluş, Yaser Yıldız, Semih Kaya, Murat Akça, Özgürcan Özcan ve Emrah Şentürk sürekli oynayabilecekleri takımlara kiralık verilmeliler.

Aykut Erçetin, Volkan Yaman, Mehmet Güven ve Necati Ateş ise geride kalan yıllarda Galatasaray'da oynayabilecek oyuncular olmadıklarını yeterince kanıtladılar.

Genel olarak oyuna bakacak olursak Galatasaray futbol geleneğiyle Frank'ın total futbolunun beklenmedik biçimde benzeştiği ve uyum döneminin düşünülenden daha çabuk geçileceği gözüküyor. Bunu geçen sene Skibbe'nin ve daha önce Eric Gerets'in yaptığı çalışmalara borçluyuz. Bol ve hızlı pas oyununa dayanan oyun sistemi Frank'la birlikte bir kaç adım daha öteye şimdiden götürülmüş. Bu gidişat umut verici. Sanırım yeni oyun sistemiyle ilgili bir analizi başka bir yazıya bırakmak daha iyi olacak.
Son olarak dün maçta bir kez daha görüldü ki, yeni koleksiyonun "mor forması" gerçekten çok güzel.


Yeni öğrendiğim bir bilgiye göre Tobias Lideroth bu kez de dizinden sakatlanmış ve menisküs ameliyatı olacakmış. Üzüldüm, bence çok iyi bir oyuncu olmasına rağmen artık ısrar etmenin anlamı yok. Tobias umarım hayatında futbol ve Galatasaray yokken de mutlu olur. Marco'nun transferi şu an itibariyle kesinleşti bence. Tobias'ın yerine ise bir yabancı oyuncu daha alınabilir. Fakat acele etmemek gerektiğini düşünüyorum.

Hiç yorum yok: